[NOWE 2019] Wezwania antypiratów – Kancelaria PRO BONO (adw. Marcin Borys)

Prawdziwy nestor działań „antypirackich” i masowego rozsyłania wezwań do zapłaty w związku z naruszeniami praw autorskich w sieci – Kancelaria PRO BONO – rozpoczęła nową serię wezwań.Kancelaria prowadzi swoją działalność, reprezentując swoich klientów w sprawach naruszeń na popularnym „chomiku” (serwis chomikuj.pl) oraz w sieci peer-to-peer (torrent).

WezwaniaNaruszenia te określam, jako „pewniejsze”, ponieważ związane są one bezpośrednio z korzystaniem z konta w tym serwisie. Teoretycznie zatem łatwiej jest wskazać konkretną osobę, która dokonała naruszenia w danym gospodarstwie domowym. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to osoba, która korzysta z konta w serwisie. Ma to szczególne znaczenie dla tych osób, które do logowania wykorzystują swoje dane osobowe (np. login jako imię i nazwisko).

http://europeana.eu/
The British Library

W ciągu ostatnich lat wiele kancelarii i firm zajmowało się naruszeniami praw autorskich w internecie. Pisma te opierały się na podobnej podstawie prawnej i faktycznej, proponuję zatem zapoznać się z moimi dotychczasowymi artykułami na ten temat:

Kancelaria Adwokacka Anny Łuczak (obecnie Artur Glass-Brudziński)
Kancelaria Adwokacka Bartłomieja Wieczorka
Kancelaria CODEX
Lex Superior Sp. z o. o.
MURAAL Kancelaria Prawna Magdaleny Zielińskiej

Zatrzymania sprzętu komputerowego w związku z naruszeniami praw autorskich

Zachęcam także do przeczytania wywiadu ze mną w Dzienniku Internautów, w którym szerzej komentuję zjawisko masowego rozsyłania wezwań do zapłaty przez kancelarie „antypirackie”.
Dla wszystkich tych, którzy dostali wezwania z Kancelarii Prawnej PRO BONO (Dariusz Puczydłowski, Bartosz Wojda, Marcin Borys), oferuję bezpośrednią pomoc prawną w bardzo atrakcyjnej cenie 150 zł za poszerzoną analizę sprawy oraz poradę e-mailową lub telefoniczną, podczas której będą Państwo mogli rozwiać swoje wszelkie wątpliwości dotyczące otrzymanej korespondencji oraz uzyskać informację na temat możliwych dalszych kroków w sprawie i ryzyk z tym związanych. Chętnych zapraszam do kontaktu e-mailowego: kontakt@boguslawwieczorek.pl
Podkreślam przy tym, że na podstawie art. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku obowiązuje mnie tajemnica informacji pozyskanych przy świadczeniu pomocy prawnej, jak i nie mogę być z tego obowiązku zwolniony.

15 odpowiedzi na “[NOWE 2019] Wezwania antypiratów – Kancelaria PRO BONO (adw. Marcin Borys)”

 1. 1) Na Chomikuj.pl jest chyba (lub był) licznik pobrań danego pliku.

  2) Jest bardzo duża szansa, że tego nawet nie sprawdzają – to oszuści, liczą, że od razu ulegniesz i zapłacisz.

  3) Może się zdarzyć tak, że znajomy, któremu pożyczyłeś konto dostanie list od Pro Bono. Adres IP to ich jedyny punkt zaczepienia, nie ustalają, kto założył konto.

  4) Nie wiem, ale po deaktywowaniu konta na Chomikuj.pl wygląda ono tak, jakby nie istniało. Nie wierzę jednak, by serwis Chomikuj.pl nie robił kopii zapasowych, by w razie awarii serwerów odzyskać dane.

  5) Patrz pkt. 1).

  6) ISP może udostępniać dane Prokuraturze. Prokuratura nie ma prawa udostępniać tych danych kancelarii, ale nasi kochani prawnicy mają najwyraźniej jakieś swoje sposoby 😉

  7) Sprawdź czy w umowie z Operatorem nie jest napisane, że powinno być zabezpieczone.

  8) Nie mają. Logowanie do serwisu Chomikuj.pl mogło nastąpić z urządzenia, którego już dawno nie masz. W razie przeszukania Policja i tak sprawdzi cały sprzęt, jaki znajdzie.

  9) Większość wydawnictw korzysta z mechanizmu, który automatycznie usuwa treści, do którycy owe wydawnictwa zgłosiły rozszczenia.

  11) Białystok 😉

  12) Raczej tak, patrz punkt 4).

 2. 1.) Nawet jeśli jestem właścicielem konta to kto na chomiku udowodni, że ktoś pobrał ode mnie te pliki.

  2.) Ciekawi mnie czy ktoś sprawdzał zawartość tych plików. Sam screen nie wystarczy. Jeśli utworze sobie plik w pdf i nazwę go np: Opowieści z Narni. I co? jestem przestępcą bo napisałem sobie w tym pliku np recenzje do książki?

  3.) W wezwaniu powinien być adres IP osoby która dodała pliki a nie która się ostatnio logowała. To jest jakaś kpina. Jeśli pliki były udostępnione w 2012r. a logowanie jest z 2015r.

  4.) Jeśli usunę dany plik to portal chomikuj ma jego kopie?

  5.) Jest jakaś informacja ile razy został pobrany dany plik?

  6.) Na jakiej podstawie Orange udostępnia moje dane osobowe?

  7.) Mam niezabezpieczone wifi. I co teraz?

  8.) Mają adres MAC kompa z którego były dodane pliki? Sam adres IP chyba nie wystarczy.

  9.) Aby dostać adresy IP z portalu chomikuj.pl wystarczy wysłać oficjalne pismo na ich adres z jakimkolwiek uzasadnieniem. I portal udostępni adresy IP.

  10.) Dlaczego numer sygnatury na wezwaniu do zapłaty jest inny niż na ugodzie?

  11.) Dlaczego jeśli jestem kobietą "wielki pan prawnik" zwraca się do mnie PAN!!!

  12.) Jeśli usunę pliki na chomiku to są w stanie przywrócić te pliki i sprawdzić ich zawartość?

  13.) Jak wygląda sprawa z przedawnieniem dla działalności gospodarczej po 3 latach?

  Ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi na te pytania?

 3. powodzenia: jeśli czujesz się winny to płać. W wielu jednak przypadkach, strzelają na ślepo oskarżając niewinne osoby. A za coś takiego pójdą skargi do Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku na te mierne "papugi"

 4. Byc moze jestes winna, ale musisz zrozumiec, ze wlasciciel praw do tej ksiazki (tj. wydawnictwo Media Rodzina) najpewniej wcale nie zlecil kancelarii Pro Bono scigania nikogo. Gdyby wydawnictwo Media Rodzina chcialo zdjac pliki z serwisu Chomikuj, wykorzystaliby zabezpieczenia antypirackie tego serwisu. Pro Bono ma nadzieje, ze dasz sie zastraszyc i zaplacisz. Ponadto jesli list przyszedl do twojej siostry, to ona nie musi sie przyznawac ani wydawac zadnych czlonkow rodziny/znajomych.

 5. u mnie akurat to jestem winna…zostawienia tych plików, zapomniałam, że tak to zostawiłam.Mój błąd, moja wina.Aktualnie jestem bezrobotna i nie mam przychodu, majątku..aby jakoś ta firma adwokacka- która tutaj jest w roli windykatora… aby zapłacić te wezwanie z własnej kieszeni. Moja siostra płaci za internet, ja korzystam z internetu i miałam konto na chomikuj. Chciałam dziś im zanieść oświadczenie moje i siostry…a tu drzwi kancelarii zamknięte. Spróbuje w pn.

 6. Dostałem to pismo. Jest ono na mijego ojca bo niestety łącze jest na niego. Najciekawsze jes to że sprawca zamieścił książkę która jest chroniona prawami autorskimi 4 lata temu z innego IP czego w 100% jestem pewien bo internwtu wtedy nie miałem. 1,5 roku temu sprawca się jedynie z mojego IP logował. Mógł to być ktokolwiek bo pełno moich znajomych do mnie przychodzi i korzysta z internetu.
  W tamtym okresie miałem także niezabezpieczne wifi.
  Po za tym w dimu mam 2 stare pc bez dysków i innych cześci. Z resztą nawet tej książki nigdy nie widziałem na oczy. Obecnie mam tablet od dziewczyny. Powodzonka im życzę ze znalezieniem winnego.

 7. Ja dzwonilem do prokuratury i sie okazalo ze jest to postepowanie w sprawie a nie przeciwko osobie. Jezeli nie zawrze sie ugody to bedzie wszystko zalezalo od kancelarii jakie podejmie kroki. Ja chce zawrzec ugode zaplacic 850 zl i miec swiety spokoj. Chomik niech padnie.

 8. Nie płacić, bo poddasz się na tacy jako winowajca. Spodziewaj się ewentualnej rozmowy z policją w tej sprawie w celu zarekwirowania komputerów z gospodarstwa domowego. Czy to nastąpi, to nie wiem, ale trzeba być przygotowanym na najgorsze. To nie pierwsza taka obława na internautów, niestety.

Dodaj komentarz