IP Challenge 2014 – Kazus finałowy

Stan faktyczny – informacje ogólne

W dniu 22 stycznia 2014 roku na portalu Melinuj.pl, oferującym usługi hostingowania plików, p. Maciej Strzelczyk, właściciel konta „maciekss_SMI”, umieścił 6 nagrań muzycznych w postaci plików MP3, stanowiących kopie utworów zespołu „Shadow Moses Island”, które zostały wydane na albumie zatytułowanym „Zanzibar Ruins”.
Pan Maciej Strzelczyk nigdy nie został upoważniony do udostępniania ww. utworów przez żadnego z członków zespołu „Shadow Moses Island”: p. Krystiana Kazberuka, p. Mateusza Sobczyńskiego, p. Tomasza Rolickiego lub p. Pawła Wietechę. Profil p. Macieja Strzelczyka na portalu Melinuj.pl został zabezpieczony hasłem: „weWtorek7”. Również w dniu 22 stycznia 2014 roku p. Maciej Strzelczyk umieścił
login oraz hasło do swojego konta na forum internetowym zespołu fanów zespołu „Shadow Moses Island”, znajdującym się pod adresem: www.fcshadow.pl/forum. Wpis został umieszczony w dziale dostępnym tylko dla członków nieformalnego fanclubu zespołu, do którego od września ubiegłego roku dostęp ma łącznie 87 osób. Na żądanie członków zespołu (p. Paweł Wietecha ma dostęp do działu) wpis z forum został usunięty w dniu 29 stycznia 2014 roku, zaś konto na portalu Melinuj.pl wraz z jego zawartością zostało zablokowane w dniu 11 marca 2014 roku. Jednakże umieszczone utwory zaczęły już krążyć w wielu miejscach w Internecie, ciesząc się zresztą dużą popularnością – np. na portalu YourSpace, hostingującym filmy, jedna z piosenek pochodzących z „Zanzibar Ruins” zanotowała 138 459 wyświetleń, zanim nie została usunięta na żądanie członków zespołu (15 marca 2014 roku). Obecnie na YourSpace jest około 20 filmów z nagraniami pochodzącymi z „Zanzbiar Ruins”, ich liczba stale wzrasta.
Mając na względzie powyższe okoliczności, muzycy zrezygnowali z wydania reedycji płyty. Pan Paweł Wietecha, oburzony jednak całym zajściem, domaga się odszkodowania z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, jakie przysługują mu względem utworów z „Zanzibar Ruins”.
Zadania

Uniwersytet Jagielloński:
1) proszę sporządzić, jako pełnomocnicy p. Pawła Wietechy, pozew o naruszenie autorskich praw majątkowych do utworów z albumu „Zanzibar Ruins” domagając się odszkodowania z tytułu tego naruszenia
2) proszę reprezentować powoda podczas rozprawy wyznaczonej w ramach wszczętego postępowania
Uniwersytet Warszawski:
1) proszę sporządzić, jako pełnomocnicy p. Macieja Strzelczyka, odpowiedź na pozew strony przeciwnej
2) proszę reprezentować pozwanego podczas rozprawy wyznaczonej w ramach wszczętego postępowania
Na potrzeby symulacji przyjmujemy następujące terminy:
– 16 kwietnia, godz. 20:59 – termin złożenia pozwu
– 7 maja, godz. 20:59 – termin złożenia odpowiedzi na pozew
– 17 maja, godz. 11:30 – termin rozprawy
Sądem właściwym jest Sąd Okręgowy w Warszawie, sprawa powinna zostać rozpoznana przez II Wydział Cywilny.
Uczestnicy symulacji:
1) nie mogą rozszerzać stanu faktycznego kazusu,
2) nie mogą składać wniosków o przeprowadzenie dowodów osobowych,
3) mogą powoływać się na okoliczności wskazane w kazusie bez konieczności ich dowodzenia,
4) mogą składać wnioski o przeprowadzenie dowodów rzeczowych na okoliczności niezwiązane z historią przedstawioną w kazusie (a okoliczności rzeczywistych, np. dotyczących rynku muzycznego).
Stan faktyczny – informacje szczegółowe

Historia „Shadow Moses Island”

Zespół „Shadow Moses Island”, grający muzykę rockową, powstał w 2005 roku w Białymstoku. Od początku występuje w tym samym składzie: p. Mateusz Sobczyński, p. Krystian Kazberuk, p. Tomasz Rolicki oraz p. Paweł Wietecha, który jest wokalistą i frontmanem zespołu.
W maju 2007 roku muzycy nagrali własnym sumptem swoją debiutancką płytę pt. „Zanzibar Ruins”, wypuszczając na rynek 1000 egzemplarzy, które sprzedawali podczas swoich koncertów. Koszt całego przedsięwzięcia – włączając wynajem studia nagraniowego oraz remastering – oscylował w granicach 5000 zł. Płyta spotkała się z uwagą środowiska alternatywnej muzyki rockowej, lecz zespół zyskał szerszą popularność dopiero po wydaniu drugiej płyty – „Infection” – w lutym 2010 roku przez profesjonalną wytwórnię „TransProduction”. Album ten sprzedał się w liczbie 22895 egzemplarzy (stan na 31 marca 2014 r.), osiągając tym samym status Złotej Płyty. Muzycy zaczęli wówczas zdobywać uznanie w środowisku – piosenki z drugiej płyty pojawiały się w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych poświęconych muzyce rockowej, zespół regularnie zapraszano na festiwale muzyki rockowej, zdobywał branżowe nagrody, w tym za „odkrycie roku”.
W listopadzie 2012 roku ta sama wytwórnia wydała trzeci album zespołu – „Revo”, który sprzedał się w liczbie 85392 egzemplarzy (stan na 31 marca 2014 r.), osiągając status Platynowej Płyty. Wszystkie single albumu pojawiały się na listach przebojów największych polskich rozgłośni. Jeden z utworów stał się motywem przewodnim ścieżki dźwiękowej wysokobudżetowego polskiego filmu wojennego „Lecą bociany”, który został zgłoszony do rywalizacji o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego (ostatecznie nie otrzymał nominacji) W czerwcu 2013 roku zespół nagrał płytę koncertową, która również osiągnęła status Platynowej (57809 sprzedanych egzemplarzy; stan na 31 marca 2014 r.).
Podstawowe dane na temat dyskografii zespołu przedstawiają się następująco:
(Album / Cena / Liczba sprzedanych egz.)
Zanzibar Ruins / 20 zł / 1000
Infection / 29,99 zł / 22895
Revo / 34,99 zł / 85392
Shadow Moses / /
Island LIVE / 49,99 zł / 57809
„Zanzibar Ruins”

Płyta „Zanzibar Ruins” składa się z 6 utworów. Jak zgodnie przyznają muzycy, każdy z utworów został w całości skomponowany przez p. Pawła Wietechę, w związku z czym jest on jedynym uprawnionym do utworów z tytułu autorskich praw majątkowych. Od czasu, kiedy zainteresowanie „Shadow Moses Island” wzrosło do obecnego poziomu (lata 2012-2013), uwagę zaczął cieszyć się cały dorobek zespołu. Dziennikarze oraz fani wielokrotnie wysyłali sygnały, że album „Zanzibar Ruins” jest niezwykle trudno dostępny, a przecież stanowi pełnoprawną część dyskografii zespołu, pokazując jego początki jeszcze na scenie alternatywnej. Cena krążących po rynku wtórnym garstki egzemplarzy „Zanzibar Ruins” (tych wydanych w 2007 roku) potrafiła osiągnąć na aukcjach internetowych cenę 100 złotych. Muzycy, obserwując całą sytuację, we wrześniu ubiegłego roku zaczęli rozważać wydanie reedycji płyty, choć wstrzymywali się dotąd z oficjalnymi zapowiedziami w tym zakresie.
Fan club „Shadow Moses Island”

W marcu 2010 roku trzech studentów historii Uniwersytetu w Białymstoku postanowiło zorganizować ogólnopolski zlot fanów „Shadow Moses Island” w Ploskach k/Białegostoku. Na 2-dniowy zjazd przyjechało 14 osób, pojawili się również członkowie „Shadow Moses Island”. Podczas zlotu zdecydowano o założeniu niesformalizowanego fan-clubu zespołu. Warunkiem przystąpienia do fan-clubu miało być uczestnictwo w przynajmniej jednym ze zlotów, który postanowiono organizować odtąd corocznie w ostatni weekend sierpnia (sobota-niedziela) w tym samym miejscu. Wkrótce założono stronę internetową fan-clubu oraz działające przy niej forum, którego liczba użytkowników rosła z biegem czasu. Po II zlocie fan-clubu – w 2011 roku (29 uczestników) – zdecydowano o założeniu odrębnego działu forum, przeznaczonego wyłącznie dla członków fan-clubu. Dział powiększał się o kolejnych użytkowników wraz z tym, jak na zjazdach pojawiały się nowe osoby. W III zlocie (rok 2012) uczestniczyło 47 osób, zaś w IV (rok 2013) – 63. Pan Maciej Strzelczyk brał udział w III oraz IV zlocie.

Dodaj komentarz