Jak zgłosić nielegalne oprogramowanie w firmie?

BSA (Business Software Alliance) celebrując niemal ćwierćwiecze swojego istnienia, wystartowało w Polsce z szeroko zakrojoną kampanią w mediach nt. walki z piractwem komputerowym. W radiu, telewizji i internecie pojawiły się spoty, w których prezesi firm dzwonią przestraszeni do swoich prawników, żeby usłyszeć od nich: „A nie mówiłem?” Bardzo profesjonalne podejście, swoją drogą. Chciałbym mieć takiego prawnika.

Jest też klip przeznaczony dla pracowników, którzy nie dostają podwyżki. Rozwiązanie (a przynajmniej satysfakcję) daje donos na pracodawcę.

Jak donieść na pracodawcę? BSA daje odpowiedź! Wejdź na stronę BSA napisz maila (nawet anonimowego)… i już.

Materiały reklamowe BSA przypominają kampanię społeczną. Ale nie jest to kampania klasyczna („Bo zupa była za słona”), tylko nowoczesna, jak STOP pneumokokom – czyli producent (w przypadku pneumokoków i wielu programów komputerowych – monopolista) znajduje rozwiązanie problemów społecznych w swoim produkcie.

Przy okazji, BSA w filmiku obrazującym nową strategię „stowarzyszenia”, zauważa też najprostsze rozwiązanie piractwa komputerowego, czyli rozwój technologii cloud computing (nie dzieląc się swoimi wnioskami, niestety). Nie przypadkiem członkiem BSA jest Microsoft, a nie Google. Bo nikt nie spiratuje Google Docs. Ponieważ cloud computing jest coraz bardziej powszechne i wygodne w użyciu, można się spodziewać że będzie zyskiwać coraz więcej użytkowników. Legalnych użytkowników.

4 odpowiedzi na “Jak zgłosić nielegalne oprogramowanie w firmie?”

  1. Trzeba tutaj jasno rozgraniczyć piractwo na użytek osobisty a piractwo komercyjne, na którym się zarabia. Jeśli ktoś czerpie zyski z tego, że używa/sprzedaje nielegalne programy to jak najbardziej powinien być ścigany. Swoją drogą optymalizacja pracy w firmie za pomocą właśnie specjalistycznych rozwiązań IT potrafi wygenerować spory zysk bądź zaoszczędzić czas/pieniądze.

  2. Lepiej i efektywniej dla społeczeństwa było by, Jak zrobić by firmy używały legalnego oprogramowania, i dlaczego jest do lepsze? Pewnym paradoksem jest BSA, bo Microsoft, który jakby nie było przewodzi tej organizacji, twierdzy, że właśnie zyskuje dzięki piractwu 🙂 http://di.com.pl/news/50827,0,Piractwo_to_nasze_freemium_-_przyznaje_szef_Microsoftu-Marcin_Maj.html, Na pewno zgodzę się z podejściem MS tj.: Microsoft z pewnością odróżnia komercyjne piractwo od piractwa na użytek osobisty. Ten pierwszy rodzaj piractwa (komercyjne) nie jest i nie będzie tolerowany.

Dodaj komentarz